کاربر مهمان، خوش آمدید
، خوش آمدید
اخبار
سوزندوزی بلوچی را بشناسید
06\06\1398
از جمله صنایع دستی که باورها و ارزش‌های غیرمادی جامعه را گسترش می‌دهد، هنر تزئین پوشاک است، این هنر در قالب سوزن دوزی در میان قوم بلوچ رواج دارد.

امروزه زنان با هنر سوزن دوزی بر روی لباس اثر هنری محض خلق می‌کنند و به همه ثابت کردند که یک لباس می‌تواند به عنوان اثر هنری مستقل اعلام موجودیت کند. دوخت‌های دست دوز، پلیوار، پرکار و … هر کدام از آنها اگر اصول ترکیب رنگ و ظرافت را رعایت کنند می‌توانند مخاطب بیشماری را جذب کنند، نمی‌توان از دوخت خاصی به عنوان دوخت پر مخاطب تر نام برد.اگر همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از چارچوب قالب‌های قدیمی خارج شوند و با تغییر در چیدمان و استفاده از دکوراسیونی متناسب و با انعطاف در برنامه زمانی و کاری و با ایجاد ارزش و تعادل در صنف پوشاک سوزن دوزی شده می‌توان به ثبات درآمدی رسید.ادغام هنر و زیبایی در کنار پوشش افراد به عنوان یک شاخصه به حساب می‌آید که سوزن دوزی این رساله را به صورت تمام و کمال نمایان ساخته است. هنر سوزن دوزی که به عنوان سرمایه ملی محسوب می‌شود بر روی چارچوب و اصول خاصی پایه ریزی شده و این اساس داشتن اصالت است که با رعایت این اصل وارد صنعت مد در هنر و بازار بین الملل شده است. نقوش در سوزن‌دوزی‌ها و دست‌بافته‌های هر منطقه الهام گرفته از طبیعت پیرامون است که هنرمند به زیبایی از آنها بهره می‌برد، افزود: عمده نقوش این سوزن‌دوزی‌ها منعکس کننده تخیلات، آرزوها، اسطوره‌های حماسی هنرمند، زندگی آداب و رسوم، عقاید، ریشه‌ها و باورهای قومی و قبیله‌ای آنان است که هر کدام از این نقوش سمبل و نمادی از گذشتگان به حساب می‌آید.

گفتنی است، سوزن دوزی زن بلوچ در صدها طرح و نقشه بر روی لباس، از جمله صنایع دستی مهم ایران زمین به شمار می‌رود و منحصر به فرد بودن این هنر زیبا شهرت جهانی یافته است.نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ