کاربر مهمان، خوش آمدید
، خوش آمدید
مروری بر صنایع دستی سوزن دوزی
  1396/07/19 

  بنابراین این صنایع جزء صنایع ملی است که متخصصین آن ها افراد بومی و محلی هستند و هیچ گونه وابستگی به بیگانگان و خارجیان ندارند و تمامی مواد اولیه ی آن ها به صورت ارزان از همان منطقه به دست می آید و توسعه ی این صنایع از نظر اقتصادی و اجتماعی بسیار با اهمیت است در کشور ایران به لحاظ ویژگی های خاص اقلیمی و وجود استعداد ها و نیرو های مبتکر گونه های مختلفی از صنایع دستی رواج دارد .که بیانگر فرهنگ ذوق و سلیقه ی انسان های همان منطقه می باشد و با توسعه و گسترش این صنایع چه از لحاظ بازرگانی , آموزشی و... عملأ می توان سرمایه گذاری در این بخش را افزایش داده و تولیدات داخلی را رونق بخشیده و صادرات بیشتری داشته باشید که بستر توسعه ی اجتماعی مخصوصأ توسعه ی روستایی و مخصوصأ بی کار فصلی در روستا از بین می رود .

هنرمندان ایرانی همیشه ابزار های  زندگی و محیط اطراف خود را با زیور ها و آرایش هایی که به آن ها داده اند از سادگی و برهنگی بیرون اورده و به آثار هنری تبدیل کرده اند .

یکی از این هنر های ظریف سوزن دوزی می باشد که تمام مراحل آن با دست انجام می گیرد.

صنعت دستی هر قوم , هویت آن را در تاریخ گذشته اش بیان می کند و حضورش را در دوران معاصر حلقه واسط و رابط بین هویت گذشته ی او و هویت کنونی می دانند .

صنایع دستی تبلور عینی فرهنگ و هنر بومی مردمان این سرزمین بوده و به عنوان یک هویت همانند تاریخ , اخلاق , زبان , سنت های بومی و... باید حفظ شود.

صنایع دستی روستایی با توجه به ظرفیتهای که باید در آنها رعایت شود صبر و حوصله را می طلبد از زمره کارهایی است که زنان و به ویژه زنان هنرمند روستا های بلوچستان از عهدی آن به خوبی بر می آیند لذا بر اساس آمار بدست آمده در کل رشته های صنایع دستی بطور متوسط بیش از 75درصد اشتغال در این زمینه به خانمها اختصاص دارد .

صنایع دستی در بلوچستان از مدتها سال پیش همراه با مردم بلوچ بوده است بطوریکه جزء فرهنگ مردم بلوچ محسوب می شود .

اهمیت صنایع دستی در خود کفایی و استفاده از مواد اولیه محلی است . تنوع کار دست به همان نسبت ارزشمند است یکنواختی در ساخته های ماشین می تواند خسته کننده باشد .

هنر اصیل از تخیل مایه می گیرد و تخیل همواره قبل از تفکر بر روح انسان حاکم بوده است امروزه خوشبختانه بسیاری از رشته های صنایع دستی ایران نظیر قالی بافی , سفال و ... به خاطر ارزش والای فرهنگی و اهمیت اقتصادی مورد نقد وبررسی و موضوع تحقیق بسیاری از صاحبنظران و محققان بوده است .

سوزن دوزی بلوچ هنری گرانقدر است که از آن به عنوان نور چشم زنان بلوچ وسند هویت ,موجودیت و پشتوانه زنان بلوچ نام برده می شود.

در حقیقت سوزندوزی بعنوان یک هنر آنطور که باید وشاید ارزش وجایگاه نیافته است واز اهمیت ناچیزی برخوردار بوده است .

شناسایی و گسترش صنایع دستی نه تنها از نظر شناخت خصوصیات فرهنگی گوشه به گوشه این سرزمین ضرورت دارد و همچنین جریانات روحی گذشته پیوندی ناگسستنی با جریانات حال لااقل قشری از مردم ما دارد بلکه تقویت و حمایت از صنایع دستی می تواند عامل مهمی در بالا بردن سطح اشتغال و ارتقاء سطح زندگی روستائیان باشد .

 


نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ