کاربر مهمان، خوش آمدید
، خوش آمدید
اخبار
تصاویری جذاب از کارگاه رنگرزی | جایی که رنگ ها متولد می شوند
22\08\1396
نقش زیبای باغ و بوستانی که بر تن فرش بافته شده تا بر روی گل ها قدم زنی و یا در زمستانِ بی روح لباس هایی رنگارنگ بر تن کنی، همگی از تار و پودی رنگ شده آمده است. پشم و نخ هایی که بی رنگ و روح وارد رنگرزی شده و همچون گوهرانی رنگارنگ خارج می شوند تا برسند به دست هنرمندانی که از هیچ همه چیز می بافند.

هنر رنگرزی، این هنر قدیمی که آداب و رسوم خاص خودش را هم دارد، یکی از دلایل موفقیت، مرغوبیت و شهرت جهانی قالی و فرش ایرانی بوده است. رنگرزان ایرانی با صرف سال های بسیاری از عمر خود در رنگ‌آمیزی الیاف و خامه‌های فرش، توانسته اند تا زیبایی و دوام رنگ‌های طبیعی‌ سنتی‌ را تضمین کنند. اما دلیل ماندگاری هنر رنگرزی و تحمل این همه سختی چه بوده است؟ در ادامه از هنر رنگرزی برایتان بیشتر خواهیم گفت و حتی مهمان حجره رنگرزی می شویم تا ازنزدیک، متولد شدن رنگ های جادویی را ببینیم ... 
رنگرزی

کمی بیشتر درباره هنر رنگرزی

برای شنیدن جواب تمامی سوال ها و آشنایی با این هنر قدیمی، به سراغ فرهاد یادگاری رفته ایم که سالهاست روزش را با رنگ شب می کند. مغازه رنگرزی اش در دل بازار تاریخی زنجان قرار گرفته و چهل سال از عمرش را زیر سقف آن مشغول رنگرزی بوده است. عاشق کارش است، عاشق روح و جان دادن، رنگ بخشیدن، جادو کردن بر سر دیگ جوشانی که زشت را زیبا می کند. آن قدر این علاقه در او زیاد بوده است که حتی وقتی به علت کم بودن سفارشات، 50 کارگاه و مغازه هم صنف او تغییر کاربری دادند، اون ماند و در تاریکی حجره اش باز هم رنگ آفرید. از رنگرزی و نحوه کارش هم اگر سوال کنی، سر فرصت و حوصله از آداب و رسوم آن برای تعریف می کند و می گوید که : " این پاتیل های بزرگ که می بینی جایی ست که رنگ ها آفریده می شوند، رنگ هایی که از گیاهانی با رنگ های با ثبات مثل روناس، بابونه، گل رنگ، زعفران، سماق، پوست گرده، برگ درخت توت و ... گرفته می شود. الیاف و پشم ها را ابتدا وارد محلول قلیاب و آب گرم می کنیم نت چربی طبیعی آن ها گرفته شود، به این کار قلیاب کردن می‌گوییم، بعد هم نوبت به گیاهان می رسد که منتظر رنگ بخشیدن به آن ها، در دیگ دیگری می جوشند. " حال که داستان را شنیدید، نوبت به تماشا می رسد، در ادامه عکس هایی زیبا از هنر رنگرزی را برایتان قرار داده ایم.
" عکس ها همگی توسط فرهاد صفری، خبرنگار خبرگزایر مهر به ثبت رسیده اند. "

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزی

رنگرزینظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ