کاربر مهمان، خوش آمدید
، خوش آمدید
سوزندوزی بلوچی را بشناسید
  1398/06/06 

امروزه زنان با هنر سوزن دوزی بر روی لباس اثر هنری محض خلق می‌کنند و به همه ثابت کردند که یک لباس می‌تواند به عنوان اثر هنری مستقل اعلام موجودیت کند. دوخت‌های دست دوز، پلیوار، پرکار و … هر کدام از آنها اگر اصول ترکیب رنگ و ظرافت را رعایت کنند می‌توانند مخاطب بیشماری را جذب کنند، نمی‌توان از دوخت خاصی به عنوان دوخت پر مخاطب تر نام برد.اگر همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از چارچوب قالب‌های قدیمی خارج شوند و با تغییر در چیدمان و استفاده از دکوراسیونی متناسب و با انعطاف در برنامه زمانی و کاری و با ایجاد ارزش و تعادل در صنف پوشاک سوزن دوزی شده می‌توان به ثبات درآمدی رسید.ادغام هنر و زیبایی در کنار پوشش افراد به عنوان یک شاخصه به حساب می‌آید که سوزن دوزی این رساله را به صورت تمام و کمال نمایان ساخته است. هنر سوزن دوزی که به عنوان سرمایه ملی محسوب می‌شود بر روی چارچوب و اصول خاصی پایه ریزی شده و این اساس داشتن اصالت است که با رعایت این اصل وارد صنعت مد در هنر و بازار بین الملل شده است. نقوش در سوزن‌دوزی‌ها و دست‌بافته‌های هر منطقه الهام گرفته از طبیعت پیرامون است که هنرمند به زیبایی از آنها بهره می‌برد، افزود: عمده نقوش این سوزن‌دوزی‌ها منعکس کننده تخیلات، آرزوها، اسطوره‌های حماسی هنرمند، زندگی آداب و رسوم، عقاید، ریشه‌ها و باورهای قومی و قبیله‌ای آنان است که هر کدام از این نقوش سمبل و نمادی از گذشتگان به حساب می‌آید.

خرید سوزن دووزی بلوچی
  1398/06/13 

بدون تردید سوزن دوزی بلوچستان را باید در زمره یکی از اصیل ترین و جالب ترین صنایع دستی کشور به حساب آورد و یکی از ظریف ترین هنرهای دستی ایران است که طی آن تمام یا قسمت اعظم پارچه از کوک وبخیه های رنگین پوشیده شده است.این صنعت که در آن ذوق و خلاقیت زنان سوزندوز به صورت طرحهای سنتی محلی که بیانگر خصوصیات و ویژگیهای هر منطقه است خلاصه می گردد، امروزه در میان صنایع هنری و سنتی کشور مرتبه و مقام بسیار والایی دارد.شناخت این هنر ارزنده توسط ساکنان شهرها با افزایش تقاضا برای محصولات سوزندوزی و ازدیاد تولید در مناطق مختلف مقارن بوده است و از این رو انواع رومیزی، کوسن، سفره، آباژور، پرده و غیره نیز توسط سوزندوزان تولید می شود.مهمترین مراکز تولید سوزندوزی عبارت است از: اسپکه، هریدک، کوپچ، پیپ، مته سنگ، چانف، مهنت، ایرندگان، قاسم آباد، گشت، سوران، کله گان، بمپور، اسماعیل آباد و زاهدان. برای طرح سوزندوزی از پارچه و نخهای رنگی که مواد اولیه را تشکیل می دهند استفاده می شود.نخهای مورد استفاده از جنس ابریشم و پنبه است که بیشترین نخ مورد استفاده نخ پنبه ای است که به راحتی می توان آنرا در بازار از واسطه ها دریافت کرد. نخ پنبه ای انواع مختلف دارد که به علت همجواری با پاکستان بیشترین استفاده از نخهای پنبه ای وارداتی پاکستان می باشد.و علاوه بر آن از نخهای مرغوب دمسه نیز استفاده می شود.از نخ ابریشم بیشتر در گذشته استفاده می شد که امروزه به علت کمیابی آن و گرانقیمت بودنش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. نخهای به کار رفته در سوزندوزی به صورت مختلف و متنوع انتخاب می شوند که بیشتر از نخهای به رنگ تیره استفاده می شود.80درصد آنها را رنگهای قرمز و نارنجی روشن تشکیل می دهد. نحوه دوخت همه نقشها به این صورت نیست. و به این صورت است که سوزندوزان مستقلا به تهیه محصول می پردازند و در صورت کار گروهی پس از پیاده کردن طرح کلی ،هر زن یا دختر سوزندوز یک رنگ را تماما سوزندوزی می کند و برای قسمت بعدی و استفاده از رنگ دیگر در تولید محصول آنرا به هنرمند بعدی سپرده و این عمل تا خاتمه کار و تکمیل محصول ادامه می یابد.در گویش محلی به این عمل دسته جمعی ، حشر گفته می شود .

در سوزن‌دوزی بلوچی روی سطح پارچه‌های ساده طرح‌هایی را با نخهای رنگی ترسیم می‌کنند. این کار با کمک سوزن انجام می‌شود و بخیه‌های ظریفی روی پارچه می‌دوزند.در روش‌های اجرای سوزن‌دوزی تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً برای سوزن‌دوزی از کارگاه گلدوزی (قابی به شکل مستطیل یا دایره برای صاف نگه داشتن پارچه) استفاده می‌شود.

لازم به ذکر است که از نمونه های سوزن دوزی، فراورده های تکمیلی نظیر: کیف، کیف بغلی، کیف پول ، جای کلید، جای دستمال کاغذی، دستمال سفره، شلوار، کت، مانتو، کراوات، پارچه، کفش، کمربند، کیف، آباژور، چکمه،  و … تهیه می شود.

جهت خرید از طریق سایت اقدام فرمایید www.shikdooch.com

 

 

راهنمای رنگبندی لباس سوزن دوزی بلوچی
  1398/06/16 


نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ