کاربر مهمان، خوش آمدید
، خوش آمدید
معروف ترین سوغات دبی | بهترین سوغاتی های دبی در سفرشما!
  1396/08/21 

دبی دارای بسیاری مرکز خرید مهم مانند مرکز خرید سیتی سنتر دیره دبی ، مرکز مارینا مال دبی ، مرکز خرید ابن بطوطه دبی و مرکز خرید دبی مال برای خرید در دبی است که اکثر مسافران را مبهوت خود می کند . پس در آن زمانیکه شما در این مراکز خرید هستید می توانید معروف ترین سوغات دبی در خرید در دبی مخصوص را هم برای اعضا خانواده و دوستانتان خریداری کنید .

دبی

1 _ مجسمه برج خلیفه بزرگترین برج دبی

دبی هم نیز مانند هر شهر دیگری دارای نمادی نیز است که نماد آن نیز برج عظیم خلیفه می باشد . در دبی مطمئن باشید اگر کسی بخواهد راجع به افتخارات شهرش صحبت کند حتما برج خلیفه را بر سر زبان می آورد چرا که این برج با تمام امکاناتی که مانند مراکز تفریحی ، استخر ، فروشگاه ، هتل ، مرکز تفریحی و ... دارد و نمای شیشه ای که جلوه آن را بیشتر کرده است بهترین و با ارزش ترین برج دبی محسوب شود .از این رو برای اینکه نماد این شهر به دست همگان بیفتد و آن را با عنوان نماد دبی بشناسند مجسمه های کوچکی از آن ساخته اند که از معروف ترین سوغات دبی و خرید در دبی به فروش می رسد هرچند که ممکن است تعداد کمی جاسوئیچی ، چراغ خواب ، عبه های موزیکال و ... ان را هم ببینید . اما اگر به دنبال یک سوغاتی از مجموعه سوغات های دبی هستید حتما مجسمه ان را خریداری کنید تا به عنوان تزیین در زمانی که در جایی قرار می دهید هر وقت آن را نگاه می کنید یاد نماد دبی بیفتید .

مجسمه برج خلیفه

2 _ لباس و پارچه های رنگارنگ دبی

یکی دیگر از سوغاتی های دبی لباس و پارچه است که رفته رفته در میان مردم دنیا محبوب شده است چرا که اجناس در حال فروش در دبی را با کیفیت های پارچه هاو خیاطی هند و ویتنام برابری می دهند . شما با توجه به سلیقه ای که دارید و برای هر سنی می توانید انواع لباس های بچه گانه ، زنانه وو مردانه را از فروشگاه های دبی با قیمت ارزان تهیه کنید و حتی می توانید پارچه های متنوع و رنگارنگ مخصوص را از مغازه های پارچه فروشی تهیه کنید . اما این لباس ها در اصل سوغاتی های دبی نیستند چیزی که سوغاتی های دبی است لباس های ساده اما با آرم آی لاو دبی I love dubai است که آن را محبوب کرده و گردشگران بسیاری را برای خرید در دبی و خرید این تی شرت و بلوز ها جذب کرده است که اکثرا آن ها را از تمام مغازه های لباس فروشی می توان تهیه کرد . خوب است بدانید این فکر زیبا که باعث کمک به فروش محصولات در دبی شده است تنها فکر مغازه داران خوش ذوقی می باشند که خلاقیت به خرج داده اند و این موضوع بسیار قابل تقدیر است . البته به غیر از پارچه های متنوع برای خرید در دبی از سوغاتی های دبی و معروف ترین سوغات دبی از فروشگاه ها می توانید انواع دیگری از کفش ، دمپایی ، صنایع دستی و ... را که جزو سوغاتی کشور هستند از مغازه های موجود تهیه کنید .

 لباس و پارچه های رنگارنگ دبی

3 _ خرما سوغاتی شیرین و محبوب دبی

اگر قصد داشته باشید یک خوراکی را به عنوان سوغاتی های دبی و خرید در دبی با خود از دبی ببرید پیشنهاد ما به شما خوراکی لذیذ و بسیار شیرین دبی یعنی خرما است که در بهترین کیفیت ممکن در سراسر امارات در فروشگاه های دبی با نام محبوب بتییل (( Bateel )) به فروش می رسد . این خرما که که از مرغوب ترین نوع در سراسر کشور هستند با شکلات و یا آجیل پر می شوند و شما می توانید هر کیلو این خرما ها را از فروشگاه ها با قیمت 100 هزار تومان خریداری کنید . هرچند که این مبلغ بسیار گران است اما جزو خوراکی ها و سوغاتی های دبی که بسیار محبوب گردشگران و زبانزد همگان نیز در خرید در دبی می باشد .

خرما سوغاتی شیرین و محبوب دبی

4 _ بوخورماده ای تأثیر گذار برای تنفس

یکی از محبوب تریت سوغاتی های دبی که این بار در قالب عطر خوش است بخور ، عطر و عود می باشد که تمام این ها را در دبی از درخت آگار می گیرند . این درخت بسیار پوستش بسیار کاربرد های زیادی داشته به طوری که به عنوان مثال اگر عصاره آن را بگیرند از آن بخور که خاصیت بسیاری برای زمانی که بیمار هستیم دارد و راه تنفسی ما را باز می کند و یا از عصاره آن عطر می سازد و یا اگر پوست این درخت را بسوزانند ماند عودی خوش بو نیز است و همینطور می توانند از آن روغن گرفته و استفاده کنند . شما می توانید عصاره های ای درخت را در شیشه های کوچکی که ریخته اند خریداری کنید البته این امکان وجود دارد که شیشه های عطر کامل آن را از مغازه های ادکلن فروشی خریداری کنید و به عنوان سوغاتی های دبی و یا معروف ترین سوغات دبی بیاورید . این بو را در هر جایی که بزنید تماما به یاد عطر دبی و خرید در دبی خواهید افتاد .

بوخورماده ای تأثیر گذار برای تنفس

5 _ فرش و تابلو فرش های فارسی

یکی از سوغاتی های دبی  و یا معروف ترین سوغات دبی ریشه در تمدن ایران دارد و به نام فارسی در مغازه ها پیدا می شوند و آن چیزی نیست جز فرش ها و تابلو فرش های فارسی کهه از فرش های بی نظیر دستباف ایرانی الهام گرفته شده اند و در دبی به عنوان سوغاتی به فروش می رسند . البته نکته بدی که در این سوغاتی ها وجود دارد با اینکه نام تابلو فرش فارسی بر روی آن ها است اما گردشگران خارجی آن ها را به عنوان سوغات دبی خریداری می کنند و این موضوع ناراحت کننده است . خوب است بدانید که بسیاری از کشور های دنیا سعی در بافت فرش های به کیفیت فرش های ایرانی کرده اند اما مهم این است ریشه و اصل یرانی بودن آن در خرید در دبی حفظ شود .

فرش و تابلو فرش های فارسی

6 _ شکلات های شیری شتری

اگر علاقه مند به شکلات هستید یکی از بهترین شکلات ها را برای خرید در دبی می توانید در دبی با نام شکلات شتری پیدا کنید که از شیر شتر یعنی شکلات شیری و با طرح های کوچک به شکل شتر درست شده اند و در بسته های کوچک و بزرگ در فروشگاه های دبی با قیمت هر کیلو 12 دلار یا در حدود 37 هزار تومان به فروش می رسند . این یک سوغاتی بی نظیر می تواند برای شما باشد که در هیچ جای دنیا نمی توانید آن را پیدا کنید . پس اگر اهل خوردن شیرینی هستید این سوغاتی را بر خلاف سوغاتی های دیگر مانند مجسمه ها و .... در اولویت در خرید در دبی قرار بدهید .

شکلات های شیری شتری

7 _ عطر های عربی با رایحه خاص

اگر می خواهید از سوغاتی های دبی و مجموعه سوغاتی های سلطنتی بخرید می توانید عطر های عربی را که در تمام فروشگاه های دبی با قیمت مناسب پیدا می شوند خریداری کنید که تماما شما را به یاد سلطان ها و خلیفه های عربی زمان گذشته می اندازد . البته این موضوع را مد نظر داشته باشید که عطر های عربی بوهای خاصی دارند و ممکن است برای همه خوش نباشند از این رو باید به این موضوع توجه کنید اما حتما یکبار بوییدن این بوهای خاص می تواند بسیار جالب و هیجان انگیز باشد .

عطر های عربی با رایحه خاص

8 _ خنجر و شمشیر های قدیمی

از زمانی که اسلحه ها و مواد شیمیایی از معروف ترین سوغات دبی در جنگ ها جای شمشیر ها ، خنجر ها و نیزه ها را گرفتند از این وسایل دیگر تنها در موزه ها و یا مراسم خاص می توان استفاده کرد و یا آن ها را دید که یادآور جنگ های گذشته و دلاوری هایی هستند که سربازان هر کشور با این شمشیر ها و نیزه ها انجام داده اند . اما اگر علاقه ای به این وسایل جنگی داشته باشیم می توانیم از دبی خنجر هایی با کنده کاری های فوق العاده و زیبا را به عنوان معروف ترین سوغات دبی خریداری کنیم و به عنوان سوغاتی آن ها را هدیه دهیم و یا برای خود تهیه کرده و در خانه هایمان بیاویزیم . این شمشیر ها و خنجر ها در فروشگاه های مخصوص دبی با توجه به تزئیناتی که دارند می توانید با قیمت های متفاوت تهیه کنید .

خنجر و شمشیر های قدیمی

9 _ شال های پشمی هنر سنتی دبی

یکی از هنر های سنتی و با ارزش در دبی و امارات متحده بافندگی ااز پشم دام ها بود زیرا شغل اصلی این مردم دامداری و چوپانی بوده است و آن ها برای کسب درآمد و چرخاندن زندگی از پشم دام هایشان بافندگی می کردند و لباس های می بافتند از همین رو این هنر نسل به نسل گشته و امروزه به عنوان سوغاتی به گردشگران فروخته می شود . اما تفاوت این شال ها با لباس های گذشته در نخ آن ها است که امروزه از نخ مصنوعی استفاده می شود و می توان این شال های زیبا و با ارزش را که طرفداران بسیاری دارد در تمامی فروشگاه های دبی پیدا کرد شال های پشمی هنر سنتی دبی

10 _ساعت شنی

بعد از شیرینی و سوغاتی های هنری نوبت به صنایع دستی می رسد مانند انواع اجسامی که با شیشه و به زیبایی خاصی ساخته شده اند و در فروشگاه های دبی با طرح های گوناگون مانند مجسمه های شیشه ای ، ساعت شنی ، جا شمعی و .... به فروش می رسند که در بین این ها ساعت های شنی با قیمت های ارزان و شن های رنگی برای جذابیت بیشتر به فروش می رسند . بر روی این ساعت ها طرح های شتر هایی است که متعلق به زادگاهشان می باشند و شما با خریداری این ساعت ها می توانید آن ها را به عنوان تزئین در جایی از خانیتان بگذارید که هر موقع به آن و نقش شتر ها نگاه می کنید یاد سفر زیباییتان بیفتید .

ساعت شنی

11 _ قلیان (( شیشا پایپ ))

یکی دیگر از سوغاتی های جالب در دبی شیشا پایپ (( قلیان )) است که در اندازه های مختلف به صورت شیشه های رنگی در فروشگاه های دبی به فروش می رسند و شما با توجه به سایزی که خریداری می کنید می توانید از آن یک استفاده ای کنید به طور مثال اگر قلیان های کوچک را خریداری کنید به عنوان تزیین می توانید از آن در خانه هایتان استفاده کنید و از سایز بزرگ آن می توانید استفاده های دیگر بکنید که به طور کلی در بین گردشگران از محبوبیت خاصی برخوردار است .

 قلیان (( شیشا پایپ ))

12 _ طلا زیورآلات محبوب دبی

در خاورمیانه اکثر کشور ها دارای سرمایه های طلا هستند و علاقه زیادی هم به این زیور آلات دارند اما کشوری که بیشترین علاقه و مصرف را دارد و همین طور در آن از مرغوب ترین طلاها پیدا می شود امارات متحده و علل خصوص شهر دبی است به طوری که تنها در شهر دبی 700 فروشگاه بزرگ طلا فروشی وجود دارد . شما با هر سلیقه ای می توانید زیورآلات مناسب خود را در این فروشگاه ها پیدا کنید و خریداری کنید و اصلا نگران مرغوبیت آن نباشید چرا که دولت توجه بسیاری بر روی کیفیت این فلزات دارد .

طلا زیورآلات محبوب دبی

13_ ادویه های متنوع

از آنجایی که در دبی در غذاهایشان از ادویه بسیار استفاده می شود از همین رو در شهر و فروشگاه ها بسیاری مغازه های ادویه فروشی هرچند کوچک پیدا می شود که ادویه های مختلفی مانند زعفران ، آویشن ، فلفل و گیاهان خشک و ... را می فروشند . مطمئن باشید بعد از ورودتان به این مغازه ها آنچنان بوی این ادویه ها شما را مست می کند که دست خالی از این مغازه ها بیرون نخواهید آمد و البته مطمئن هم باشید که این ادویه های خاص با کیفیت عالی حتما انتخاب خوبی هستند .

 ادویه های متنوع

14 _ لوازم الکترونیکی

اگر به دنبال لوازم الکترونیکی مانند لوازم خونه ، موبایل و ... هستید می توانید آن ها را از دبی با بهترین برند ها و قیمت های مناسب خریداری کنید هرچند که به خودی خود این کشور جزو تولید کنندگان نیست و این محصولات را از کشور های دیگه وارد می کند و در پایین ترین قیمت در بازار دبی عرضه می کنند . از همین رو افراد زیادی از کشور های همسایه هم برای خرید این لوازم و وسایل به این کشور می آیند و لوازم الکتریکی را به عنوان سوغاتی خریداری می کنند .

لوازم الکترونیکی

دست‌اندازهای پیش روی سوزن‌دوزی/ رونق ماشینی یک هنر دستی
  1396/08/23 

وزن دوزی یکی از صنایع دستی و هنرهای ایرانی که در میان زنان بلوچ رواج دارد و نشان دهنده آرزوها و ذهنیات آنان و یا برگرفته از طبیعتی است که در آن زندگی می‌کنند. سوزن‌دوزی سیستان و بلوچستان شهرت جهانی دارد. زنان این استان هفته‌ها و  ماه‌ها برای سوزن‌زدن روی پارچه زمان می‌گذارند و بسیاری از آن‌ها این هنر را از کودکی و از مادران خود فراگرفته‌اند.

زنان بلوچ از این هنر علاوه بر تزیین پیراهن خود و دخترانشان، در رومیزی، سجاده، کوسن، روتختی، جانماز و سفره عقد هم استفاده می‌کنند. امروزه علاوه بر زنان بلوچ، مردم شهرهای دیگر هم از این هنر در حاشیه مانتوها و لباس‌های خود، همچنین انواع کیف و آینه و زیورآلات بهره می‌برند.

مهتاب نوروزی، مشهورترین سوزن دوز بلوچ و همان هنرمندی بود که که نمونه کارهایش، در موزه سعدآباد تهران نگهداری می‌شود. او عمری با فقر و تنهایی دست و پنجه نرم کرد و در این آرزو به سر برد تا اتاقی را به او اختصاص دهند تا بتواند هنر سوزن دوزی را به زنان و دختران بلوچ آموزش دهد.

 زینب نوروزی، برادرزاده مهتاب و نخستین دختر قاسم‌آبادی (از روستاهای بمپور) است که به دانشگاه رفته و درس خوانده و سوزن‌دوزی را از عمه خود فراگرفته است. او در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این که عمده مشکلات زنان سوزن‌دوز سیستان و بلوچستان کدام است می‌گوید: تهیه مواد اولیه و افغان دوزی، مهم‌ترین مشکلات ما در این رشته هستند. به این معنی که هم پارچه گران است و هم نخ و زنان بلوچ، قدرت خرید مواد اولیه را ندارند.

این سوزن‌دوز بلوچ در ادامه بیان می‌کند: اما همه مشکل ما در تهیه مواد اولیه خلاصه نمی‌شود. در حال حاضر، سوزن دوزی‌های افغان با کیفیت و قیمت پایین و ظاهر فریبنده، مشکلی است که هنر دست زنان بلوچ را تهدید می‌کند و مسئولان سازان میراث فرهنگی و صنایع‌دستی باید جلوی ورود این نوع سوزن‌دوزی را بگیرند وگرنه سوزن‌دوزی‌های ماشینی، تهدیدی برای ما به حساب نمی‌آید چراکه همه زنان نمی‌توانند از نقش‌های اصیل و دست‌دوز استفاده کنند و طبیعی است کسانی که توان مالی ندارند به سمت کارهای ماشینی می‌روند و هیچ‌کدام از این کارها، رقیب سوزن‌دوزی‌های دستی نیستند.

اما بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی کشور، افغان دوزی را تهدید به حساب نمی‌آورد و معتقد است: روزگاری زنان افغان، سوزن‌دوزی می‌کردند و این مساله هنر زن‌های بلوچ را تهدید می‌کرد اما امروز افغان‌دوزی‌ها ایرانیزه شده‌اند و این نوع سوزن‌دوزی از دیدگاه ما بلامانع است. تنها گونه‌ای از سوزن دوزی از نگاه ما مطرود است که از افغانستان و پاکستان وارد شده و محصول دست هنرمندان این دو کشور که در ایران زندگی می‌کنند و هنر خود را ایرانی کرده اند نیست.

از سوزن‌دوزی بلوچ و افغان‌دوزی که بگذریم این روزها بازار سیستان و بلوچستان پر از طرح‌هایی است که بر پارچه نقش می‌بندد و به جای دست با چرخ دوخته می‌شود. قیمت این سوزن دوزی‌ها بسیار پایین تر است و با استقبال بیشتر زنان روبه رو می‌شود. تا آنجا که اگر به شهرهای مختلف این استان برویم و گشتی در بازار بزنیم به نمونه‌های اندک شال یا لباس سوزن دوزی شده برمی‌خوریم و بیشتر آنچه که هست ماشین دوزی است.

کامبیز مشتاق گوهری، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان است. کسی که معتقد است، ماشین دوزی به رونق بازار سوزن دوزی‌های دستی کمک می‌کند و مثل فرش ماشینی می‌ماند. چراکه همه افراد نمی‌توانند از سوزن دوزی‌های فاخر استفاده کنند و دوخت ماشینی به بازاریابی و معرفی سوزن دوزی‌های دستی کمک می‌کند. وقتی شما انواع دوخت‌های ماشینی را می‌بینید با هنر سوزن دوزی و طرح‌های آن آشنا می‌شوید و همین مساله شما را به استفاده از سوزن دوزی‌های دستی ترغیب می‌کند.

توجه به تجاری‌سازی و بسته‌بندی صنایع‌دستی ضروری است
  1396/08/24 

ه‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، رضا علیزاده مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در این نشست که با حضور فریدون میرزالو مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، یحیی رحمتی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان و جمعی از صاحب‌نظران حوزه بسته‌بندی کشور برگزار شد، گیلان را خاستگاه فرهنگ و هنر خواند و گفت: «یافته‌های حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق مختلف استان گواهی بر این ادعاست.»

او با اشاره به موقعیت گردشگری گیلان و تعدد بی‌شمار گردشگران خارجی و داخلی در ایام مختلف سال در استان افزود: «مقوله سفر با عرضه هرچه بیشتر صنایع‌دستی ارتباطی تنگاتنگ دارد، چنانکه گردشگران از هنرهای سنتی به‌عنوان سوغات و کالایی با محتوای فرهنگی استقبال می‌کنند.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با تشریح وضعیت کنونی استان در بحث صنایع‌دستی تصریح کرد: «این استان با بهره‌مندی از حضور ارزشمند ۲۰ هزار هنرمند صنایع‌دستی در سال‌های اخیر توفیقات بسیاری را در سطح کشور کسب کرده که آمارهای مقایسه‌ای استان‌ها در سطح کلان نشان‌دهنده میزان تلاش فعالان صنایع‌دستی گیلان است.»

فعالیت ۴۰۰ فروشگاه صنایع‌دستی در گیلان

علیزاده با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۵ کارگاه تولید صنایع‌دستی در گیلان فعال است، به افتتاح خانه‌های صنایع‌دستی در نقاط مختلف استان و برپایی بازارچه‌های فروش صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: «رقبت‌افزایی در بین هنرمندان صنایع‌دستی و نیز سهولت‌بخشی برای عرضه دست‌ساخته‌ها از اهداف اصلی اقدامات مذکور است.»

علیزاده با اشاره به صادرات کانتینری اقلام صنایع‌دستی گیلان به کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی گفت: «توسعه این فعالیت فرهنگی‌اقتصادی می‌تواند کشور را از وابستگی به درآمدهای نفتی برهاند و خود اتکایی را محقق سازد.»

او با بیان اینکه هم‌اکنون قریب به ۴۰۰ فروشگاه عرضه صنایع‌دستی در گیلان وجود دارد، خاطرنشان کرد: «وجود و ظهور این نوع از فروشگاه‌ها در استان نشان از تقاضای بالا برای این محصولات است، لذا باید با خرد جمعی نسبت به ایده‌سازی برای خروج از پوسته سنتی به مدرن در حوزه بسته‌بندی صنایع‌دستی تلاش کنیم.»

بسته‌بندی از ارکان تجاری‌سازی است

فریدون میرزالو مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این نشست با ابراز خرسندی از انتخاب گیلان به‌عنوان میزبان دومین نشست مشترک فعالان صنایع‌دستی و فعالان بسته‌بندی شمال گفت: «گیلان در زمینه تولید و عرضه صنایع‌دستی استانی پیشتاز است.»

او با بیان اینکه گستردگی خوبی در توسعه صنایع‌دستی گیلان به چشم می‌خورد، افزود: «یکی از سیاست‌هایی که باید در مسیر بهبود در تولید و فروش به‌صورت جدی دنبال شود، موضوع تجاری‌سازی صنایع‌دستی و بسته‌بندی این محصولات است.»

میرزالوتصریح کرد: «بحث تجاری‌سازی و برندسازی با ایده‌های نوین تعامل یافته و درصورت تحقق یک تکامل را به وجود می‌آورد.»

مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بسته‌بندی را از ارکان تجاری‌سازی قلمداد کرد که در صورت برخورداری از زیبایی ظاهری و کیفیتی مطلوب به‌عنوان ارزش افزوده برای کالای صنایع‌دستی به‌شمار می‌آید و توجه بیشتری مخاطب را به خود جلب می‌کند.»

میرزالو بر لزوم تطابق بسته‌بندی با فرهنگ و هنر بومی جامعه مبدأ تأکید کرد و گفت: «در راستای بهبود ارائه محصولات صنایع‌دستی و ترویج بسته‌بندی برای این اقلام به‌زودی جشنواره بسته‌بندی در حوزه صنایع‌دستی برگزار و فعالان این حوزه تشویق می‌شوند.»

بسته‌بندی مطلوب و متناسب با نیاز جامعه

یحیی رحمتی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز در ادامه با بیان اینکه بسته‌بندی مطلوب و متناسب با نیاز جامعه باید در الویت کاری تولیدکنندگان صنایع‌دستی قرار گیرد، گفت: «با اجرای این مهم ظرفیت اشتغال در حوزه صنایع‌دستی افزایش پیدا می‌کند و ارزش افزوده بیشتری نصیب تولیدکنندگان خواهد شد.»

او افزود: «توجه به بسته‌بندی صنایع‌دستی رونق در فروش این محصولات را به دنبال دارد و در توسعه صادرات آن بسیار مؤثر خواهد بود.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان توجه به استانداردها در مقوله بسته‌بندی را یک ضرورت خواند و از هنرمندان خواست تا با فعالان حوزه بسته‌بندی تبادل نظر کنند.

نمایش انیمیشنی با موضوع بسته‌بندی صنایع‌دستی از سوی شرکت دیرین‌دیرین و همچنین رونمایی از چند مدل بسته‌بندی صنایع‌دستی پایان بخش این نشست تخصصی بود.

مجلس، وزارت خارجه را به همکاری با معاونت صنایع دستی مکلف کرده است
  1396/08/27 

بهمن نامورمطلق در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ما برنامه ریزی کرده ایم تا میزان فروش صنایع دستی، به انضمام زیورآلات سنتی و فرش به یک میلیارد دلار برسد. البته در رسیدن به این هدف، سازمان های دولتی باید به ما کمک و زمینه ها را هموارتر کنند. برای مثال در  طرح حمایت از صنایع دستی که در مجلس مصوب شده، وزارت خارجه، مکلف است تا با معاونت صنایع دستی در زمینه تجارت خارجی همکاری کند.

معاون صنایع دستی کشور، توسعه صنایع دستی را درگرو رونق گردشگری دانست و افزود:اگر ما بتوانیم ۲۰ میلیون گردشگر برای کشور جذب کنیم و هر کدام ۵۰ دلار سوغاتی بخرند که کف خرید سوغات است، فروش ما به یک میلیارد دلار خواهد رسید. از این رو دبیرخانه سوغات زیارتی راه اندازی کردیم تا بخش عمده ای از زوار را به خرید محصولات و سوغات زیارت ایرانی سوق دهیم. از سوی دیگر برآنیم تا مثلث اصفهان و یزد و شیراز را ساماندهی کنیم. علاوه بر خرید گردشگران خارجی، صادارات و مصارف خانگی صنایع دستی هم جای خود را دارد.

نامورمطلق، بحث ترانسفر پول را از جمله مشکلات صنایع دستی برشمرد و گفت: بسیاری از گردشگران، می خواهند حجم زیادی صنایع دستی خریداری کنند اما امکان انتقال پول وجود ندارد که البته این مشکل باید به صورت بنیادین توسط بانک مرکزی حل شود.

او به این که صنایع دستی نیازمند فرهنگسازی است اشاره و بیان کرد:ما به گفتمان سازی و تغییر نگاه مردم نیاز داریم. از این رو در نمایشگاه امسال، بخش «خانه ایرانی» را داشتیم تا مردم بدانند چگونه از صنایع دستی در خانه و محل کار خود استفاده کنند. به عبارتی می کوشیم تا به سمت کاربردی کردن و استفاده از فرآورده های دستی در نمای داخلی برویم. از سوی دیگر در طرح مجلس، نهادهای دولتی موظف شده اند برای هدایا و مصارف داخلی خود از این صنایع بهره ببرند.

نامورمطلق در پاسخ به این که ارائه صنایع دستی به صورت فله ای بر میزان فروش آن تاثیر می گذارد گفت: اگرچه همچنان مشکلاتی در زمینه بسته بندی وجود دارد اما تغییرات و پیشرفت هایی در این زمینه اتفاق افتاده و در این میان نمی توان منکر تاثیری شد که فروشگاه های اینترنتی  داشته اند.

معاون صنایع دستی کشور، بسته‌بندی را یک ضرورت تولیدی، تجاری و ترویجی برشمرد و گفت: برخی گمان می‌کنند که بسته‌بندی صنایع دستی، یک موضوع فانتزی و تشریفاتی است در حالی‌که یک بسته‌بندی خوب به حفظ و نگهداری کالا، صادرات بیشتر و معرفی بهتر کمک می‌کند و ما نمی‌توانیم نسبت به بسته بندی صنایع دستی بی تفاوت باشیم.


نظرات کاربران
ارسال نظر
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ